Nasiśnij Enter aby Wyszukać

Moff, czyli kto?

Moffat to Oskar Nowak, Moffat to ja - jestem właścicielem firmy Studio Moff oferującej usługi multimedialne.

Nieodłączną częścią serwisu jest Blog, gdzie możecie się spodziewać także osobistych wpisów, niekoniecznie związanych z samą działalnością firmy.

Przeczytacie tu o najnowszych technologiach w przemyśle filmowym, grach konsolowych i trendach w świecie elektronicznej rozrywki.
Sporo będzie o filmach starych i nowych, gdyż jestem koneserem kina.

Przeczytacie także o ciekawych akcjach e-marketingowych, znajdziecie na moim blogu linki do materiałów wartych uwagi.

Zapraszam do przejrzenia poszczególnych działów i korzystania z naszych usług.

Interstellar. Mokry sen każdego fizyka, chwytający za gardło blockbuster i filozoficzna przypowieść

c
6 listopada 2014

[Tekst NIE ZAWIERA SPOILERÓW]

Z przedpremierowego pokazu Interstellar wyszedłem z tym uczuciem, które towarzyszy nam czasami po zobaczeniu czegoś co jest tak trudne do objęcia umysłem i wybitne na tylu poziomach, że zarozumiałością było by twierdzić, że po jednym seansie w pełni zrozumiało się i doceniło dzieło. Tym wrażeniem, że właśnie obejrzało się coś tak wyjątkowego, że zmienia spojrzenie nie tylko na daną dziedzinę sztuki, w tym przypadku film, ale nawet sposób patrzenia na świat i wiele filozoficznych problemów, które zostały tu poruszone. A przy tym tym inspirującym dreszczem, który rozwiewa mgłę i pokazuje jasno i wyraźnie, że wciąż powstają nowe, wspaniałe filmy, gdy już pomału traciło się nadzieję na coś, co znowu poruszy nas do głębi.

Zobacz TRAILER filmu Interstellar

Nieźle jak na hollywoodzki blockbuster, prawda? Ale zanim Christopher Nolan wskrzesił Batmana i sięgnął po pomysł na Incepcję (świetny, ale nie bez wad), robił kino bardzo ambitne. Following i Memento to wciąż jedne z najlepiej skonstruowanych filmów w historii kina. Interstellar pokazuje, że nazwisko Nolan (zarówno Christopher jak i Jonathan) jest niemalże gwarancją czegoś wyjątkowego. Że panowie nie zatracili swojej zdolności myślenia inaczej niż większość w przemyśle filmowym, parcia pod prąd, a przy tym zgrabnego lawirowania w hollywoodzkiej machinie, co pozwala im pozyskiwać na kolejne produkcje coraz większe budżety. Bo zrobili film nie tylko wymagający, ambitny i poruszający, ale też po prostu taki, który świetnie się ogląda.

Po obejrzeniu i zamknieciu całości film może wydawać się nawet dosyć prosty w swej konstrukcji, ale to właśnie zasługa twórców, że udało im się przekazać tak skomplikowaną wizję w sposób tak klarowny, względnie łatwo przyswajalny. A przy tym piorunująco efektowny. Ale nie efekciarski tak jak Grawitacja, której autorzy mogli pochwalić się tym, że przy jej produkcji sięgnęli po konsultantów ze świata nauki (ale chyba zapomnieli o tym, że film to nie tylko to co widać na ekranie). To powinno być zasadą, jeśli się marzy o filmie science-fiction. Albowiem „science” jest tam nie bez powodu. Nie bez powodu także w przypadku Insterstellar krąży chwytliwa anegdotka o tym, jak to do wizualizacji czarnej dziury spece od sfery wizualnej posłużyli się wzorami otrzymanymi od ekspertów w tej dziedzinie, a które dotąd opisywały tę osobliwość tylko czysto teoretycznie. Po wykorzystaniu wzoru do wizualizacji czarnej dziury przy użyciu superkomputerów również naukowcy mogli w końcu podziwiać obraz dekad swojej pracy. Bo być może do tej pory tego typu zabiegi wydawały się instytucjom finansującym badania zbyt czasochłonne, bezcelowe czy po prostu zbyt drogie. Film Nolana czerpie więc z naukowych źródeł, ale i sam kontrybuuje do rozwoju nauki.

Tu przychodzi pora na fikcję, bo bez niej science-fiction nie było by przecież kompletne. Fikcję w znaczeniu fantazji i wyobraźni twórców, którzy musieli pójść o krok dalej niż wytycza to granica ludzkiego poznania. Umówmy się, że dla różnych osób ta granica leży w diametralnie różnych miejscach, jednakże podejrzewam, że nawet w środowiskach akademickich film wywoła niemałe emocje i dyskusje. Mam tu rzecz jasna raczej na myśli doktorów fizyki kwantowej niż wolnych słuchaczy w wyższym studium barmaństwa, choć i ci drudzy powinni się na filmie doskonale bawić. Bo to co stworzyli bracia Nolan, kreacje aktorskie chwytające za gardło, w końcu ziszczone (choćby w formie wizualnej) marzenia i rozważania młodych fanów astronomii i astrofizyki, opowieści o międzygwiezdnych podróżach, tunelach czasoprzestrzennych (ang. wormhole znane też jako most Einsteina-Rosena), czarnych dziurach, paradoksach czasowych, niezwykłych zjawiskach nieznanych zwykłym śmiertelnikom, to nie tylko mokry sen bohaterów The Big Bang Theory. To także wspaniała muzyka, piorunujące wizualia oraz tajemnice i niespodzianki, które tak uwielbiacie w filmach. Po prostu kawał cholernie dobrego kina, które pozostawia po sobie coś więcej niż wiaderko popcornu w żołądku. 

Tylko tyle luźnych myśli na tę chwilę. Po ponownym obejrzeniu i premierze przyjdzie kolej na bardziej dogłębne przemyślenia, które być może pozwolą jeszcze bardziej docenić kunszt autorów. Jak na razie mamy do czynienia z najwyżej ocenianym filmem w historii kina.

Wyjaśnienie fabuły filmu Interstellar znajdziecie TUTAJ.

Brak komentarzy. Jeśli chcesz - dodaj pierwszy.